24. aprilli hommikul astusid 21 õpilast ja neli koolitöötajat VIKKi koolibussile ning algaski sõit Riia poole. Õhtupimeduses saabuti sihtkohta, kaunisse Austria väikelinna Wolfsbergi. Alles järgmisel hommikul avastasid reisijad, et nad on jõudnud Alpide keskele. Kuid vaate imetlemiseks ei jätkunud esmalt aega – kiirelt tuli jõuda kutsekooli HLW Wolfsberg, et alustada kohalike ja Belgia kooli Sint-Guido-Instituut õpilastega Erasmus+ projekti „Our Planet – Our Future“ tegevusi.
2020. aasta septembris alguse saanud projekti jooksul on toimunud mitmeid veebiseminare keskkonnateadlikkuse ja –hoiu osas. Samuti otsisid õpilased nutikaid lahendusi n-ö rohekoolide arendamiseks. Nüüd, mil rahvusvaheline projekt on lõppemas, tekkis võimalus koolidel üksteist külastada, et jagada varasemate tegevuste käigus kogutud teadmisi, tutvustada üksteisele erinevate maade praktikaid ning rahvuskultuuri looduskeskkonnaga suhestumise vaatenurgast.
Kaks esimest päeva olid täis aktiivset rühmatööd. Lisaks teadmistele saadi ka palju uusi sõpru. Kolmandal projektipäeval sõideti Grazi, kus küll viibiti vaid mõned tunnid, kuid sellest piisas, et linn võluks kõiki kevadise lilleilu, maalilise maastiku ja punaste katustega, mis on UNESCO maailmapärandi nimistus. Palju elevust tekitas CoSa keskuse külastamine. Tegu oli Ahhaa teaduskeskuse sarnase asutusega, kus saab omandada populaarteaduslikke teadmisi tehnoloogiavaldkonnast põnevate eksponaatide ja tegevuste kaudu. Üheks osaks oli töökoda, kus meie õpilased said hakata leiutajateks ja insenerideks. Õpetajatel oli vahva oli vaadata, kuidas kokaõpilased harjutasid puutööd ja IT-eriala õpilased proovisid jootmist.
Viinis veedeti projektitöö kolm viimast päeva. Külastati linna uusrajoone, kus koostöös teadlastega rajatakse tulevikulinna, rohelisemat ja keskkonnasõbralikumat elupiirkonda. Elustiku kaitsest saadi uusi teadmisi meremaailmas Haus des Meeres. Toidutootmise ajaloo ja tulevikuga sai tutvuda Viini tehnikamuuseumis näitusel „Foodprints“. Julgemad proovisid ka putukatest ja vetikatest valmistatud toitu. Õhtud oli vaba aeg. Õpilastel oli soovi korral võimalik vaadata muusikali „Miss Saigon“ ja külastada enam kui 250 atraktsiooniga lõbustusparki Prateris. Samuti sai külastada Euroopa vanimat loomaaeda Schönbrunni loss aias. Peale projekti lõppu jäid aga eestlased veel üheks päevaks kohale, et külastada vaid tunnise rongisõidu kaugusel asuvat Bratislava linna Slovakkias.
Reis andis kustumatuid muljeid ja uusi teadmisi nii õpilastele kui ka õpetajatele. Rõõmsaks tegi mõistmine, et meil Eestis on linnad rohelisemad ja elukooslused rikkalikumad. Kuigi puutume kokku õhu- ja mürasaastega, ei ole ülekuumenemine veel nii suur probleem kui Euroopa suurlinnades. Meil on toimiv taarakogumise süsteem ning jäätmete taaskäitlemine on arenev valdkond. Iga projektiga targemaks saades, oskame ka ise teha paremaid valikuid enda ja keskkonna heaks.
Täname „Our Planet, Our Future“ projekti juhti Ryan Sandbergi, pikaaegse ja inspireeriva töö eest! Täname Erasmus+ programmi projektitegevuste elluviimise võimaldamise eest!