Kooliaasta on alanud!

Loomise kuupäev 31.08.2022

29. augustil alustas kooliteed Viljandi Kutseõppekeskuse päevases õppes 212 noort, kes soovivad saada meie juures kutsekeskharidust või kutseharidust. Soovime neile põnevaid ja õpetlikke koolitunde, jõudu ja indu õppimisel! Õppeosakonna juhi Marge Heina kõne õppeaasta avaaktusel:

Hea õpetaja, hea kolleeg, soovin sulle algavaks õppeaastaks veelkord õnne ja rõõmu, töötahet, kindlat meelt ning palju kordaminekuid! Et oleme saanud juba üksteisele head uut aastat soovida ning omajagu töödki ära teha, on minu tänane kõne suunatud meie uutele õpilastele.

Tuleviku nimel! See on meie kooli tunnuslause. Vaid kaks sõna, mis aga selgelt ja lihtsalt võtavad kokku põhjuse, mis me täna siin oleme. Miks olen siin mina ja miks oled siin sina. Ma tean, et sa oled siin oma tuleviku pärast. Kooliharidus on sulle justkui võti, mis avab ukse paremasse tulevikku. Tulevikku, kus sul on kindel amet, väärikas sissetulek ning hea meel isetehtud tööst. Ka mina olen siin oma tuleviku pärast. Ma tahan minna autotöökotta, kus sa parandad minu logisema hakanud auto kiirelt ja korralikult ära. Ma tahan, et sa tuleksid mulle appi, kui küttesüsteem ütleb krõbekülma talvega üles.  Ma tahan minna restorani, süüa su tehtud  toite, teha neist pilte ja Facebooki ning öelda: „Näe! VIKKi vilistlase tehtud!“

Me mõlemad oleme siin selleks, et luua enda jaoks paremat maailma, paremat Eestit. Kuidas? See on lihtne. Ikka õppides ja võimaldades sul paremini õppida. Kindlasti oled sa kuulnud Hiina vanasõna, mis ütleb, et „ära anna näljasele kala, vaid anna talle õng“. Meie õpetajad peavad selle kooliaasta saabudes mõtlema, milline on üks põnev ja õpetlik koolitund ehk siis mõtlema, kas anda kätte kala või õng ja mis veelgi tähtsam, kuidas seda teha. See ei ole üldsegi lihtne, sest iga õppija on erinev. Kõige lihtsam võimalus on anda lihtsalt näljasele kala kätte. Kooli mõistes sobib selline lähenemine hästi esimestesse tundidesse, kui teile hakatakse kõigepealt valitud eriala tutvustama. Selleks, et kõigil põnev oleks ja keegi kala ei kardaks, peab õpetaja võib-olla natuke kala raputama ja isegi naljakat häält tegema. Järgmine võimalus on, et õpetaja annab õnge kätte, selgitab kuidas seda kasutada. Järgmisel korral ta enam ei selgita, anna lihtsalt õnge kätte. Aga on ka neid olukordi, kus õpetaja paneb nööri ja ridva maha ning ütleb – vaata, mida sa nendega teha saad. Kes ise pusides lahendust ei leia, neile annab kirjalikud juhtnöörid abiks. Loomulikult on ka selline võimalus, et õpetaja ütleb, et pole tal ei kala ega õnge, leia ise lahendus, kuidas kõht täis saada. Vot selline tunne võib tulla edasijõudnul õppijal, eriti IT-s, sest koolist lahkuv spetsialist peabki oskama ise probleeme tuvastada ning leida neile ise päris uusi lahendusi. Ja otseloomulikult võib see olla üks parajalt ärritav protsess, aga kui lahendus on käes, on rõõm isiklikust edust seda suurem. See on noore meistri tööelu algus.

Pidage aga meeles, et selles kalapüügiloos olete näljased ju teie. Päeva lõpuks on just teil vaja kõht täis saada. Teie ise vastutate, et õppematerjalid saaksid selgeks ning omandatud erialased oskused aitaksid oma tööd hästi teha. Hiljemalt kolme aasta pärast olete üksi kala püüdmas. Seega mõelge juba täna, mida te siit koolist vajate. Kas teile piisab vaid kutsetunnistusest või tahate saada tegelikke oskusi. Ma usun siiralt, et tegelikult tahate seda viimast. Iga inimene tahab enda jaoks parimat. Pidage ka meeles, et kui näljasel on jõud otsas, ei suuda ta kala püüda ega süüa. Nii et kandke enda eest hoolt. Magage piisavalt, liikuge värskes õhus ja käige spordihuviringides. Seejärel õppige tunnis hoolega, otsige võimalusi enda arendamiseks projektides,  erialastes huviringides ja õpilasesinduse töös. Osalege kutsevõistlustel ja erinevatel konkurssidel, kui selleks võimalus tekib. Lugege raamatukogus raamatuid. Leidke sõpru, kellega on hea kunagi tulevikus, ka nii 20 aasta pärast kalale minna ja vilistlaste kokkutulekutel kooliaega meenutada. Võtke ise järgmistest aastatest see parim, mida on teil ja meie ühiskonnal vaja, ikka parema tuleku nimel.

See kõne sain nüüd küll üsna kalane, aga mitte niisama. Siinsamas teie selja taga on üleval kalandusteemaline nutinäitus, septembri alguses osalevad II kursuse kokaõpilased Angerjafestivalil ning kohe varsti tuleb meile VIKK akadeemia esimese loengut andma Vladislav Koržets. Seniks soovin teile kaunist esimest koolipäeva ning põnevaid ja õpetlikke koolitunde!

Viimati muudetud 31.08.2022.