Vana-Võidus sel sügisel - nagu ikka.

Loomise kuupäev 31.03.2025

Minult küsitakse viimasel ajal tihti, et mida uut sünnib VIKKis sügisel. Käimas on ju tormiline kutseharidusreform, järelikult on kohe toimumas suured muutused ka Vana-Võidus. Paraku pean sellel sügisel uuendusi ootajaid kurvastama – Vana-Võidus ikka vanaviisi. Miks siis nii? Vaatame ajas tagasi, millised eesmärgid kutsehariduse reformile püstitati ehk mis probleemi sellega lahendatakse ja kuidas me VIKKis sellega hakkama saame.

Poolteist aastat tagasi intervjueeris Õpetajate Lehe ajakirjanik Tiina Vapper haridus- ja teadusministeeriumi kutseharidusreformi juhti Triin Laasi-Õige. Sündis artikkel „Mis on plaanitava kutsehariduse reformi eesmärk?“ (ÕL 24. okt. 2023). Väljavõtted sellest artiklist.

Esimene eesmärk on "suurendada fookust üldpädevustele. Kutseharidus peab õpilasele andma edukat toimetulekut soodustavad oskused, hoiakud ja pädevused laiemalt, nagu seda on probleemide lahendamise, koostööoskus jne.“ Seega suurendame üldainete mahtu ja lisame ühe õppeaasta.

Teine eesmärk on "luua uusi õppekavasid ja õpiteid, kus fookus on senisest rohkem üldpädevuste arendamisel, et toetada inimese hakkamasaamist kogu elu jooksul. Soovime luua tugevad laiapõhjalised kutsekeskhariduse õppekavad, et pakkuda alternatiivi gümnaasiumiharidusele". Suurem koostöö üldharidusega.

Kolmas suur eesmärk on siduda kutseharidust senisest rohkem teiste haridustasemetega, luues sildu kutsehariduse ning üld-, huvi- ja ka kõrghariduse vahele.

Neljas suur eesmärk on õppimiskohustuse ea tõstmine 18ne eluaastani juba sellest sügisest. Viiendana täiskasvanutele tasulise õppe sisseviimine mittestatsionaarses õppes.

Kuuendana tuleb teadvustada erivajadusega noore õppimise ümberkorraldamist kaasava hariduse põhimõtete kohaselt.

Kuidas on reformimisega lood täna, aprilli esimestel päevadel? 

Uued õppekavad pole valmis. Tuleb tunnustada neid sadu õpetajaid, kes on esimese eesmärgi täitmiseks õhinapõhiselt terve aasta uusi nelja-aastaseid õppekavu loonud. Paraku pole need päriselt valmis, on vorm, aga sisu vajab alles korralikku läbirääkimist. Vaatamata sellele on riikliku õppekava määrus ministeeriumite vahelisel kooskõlastusringil, 13 õppekava määruse lisas ootavad heakskiitu. Partneritele anti määruse kooskõlastamiseks aega 5 päeva! Ilmselt saab riiklik õppekava määrus jõu aprilli lõpus.

Riikliku õppekava alusel teeme koolis oma õppekava, mille kinnitab ministeerium. Ehk siis kõigi suurel pingutusel saaks kool uue õppekava alles mais. Mis hilja, see hilja. Tavaliselt peavad kõik uue õppeaasta otsused olema tehtud märtsiks, 6 kuud enne õppeaasta algust. Riiklik õppekava pole veel jõustunud ja meie saanud seetõttu uusi õppekavasi 1. aprilliks ehk vastuvõtu alguseks teha. 

Nii on suvine vastuvõtt ettevalmistatud kolmeaastaste seni kehtinud õppekavadena, nagu viimased 10 aastat. Selle seisukoha tunnistas mõistlikuks ka kooli nõunike kogu 27.märtsi koosolekul. Meil Vana-Võidus avanes vastuvõtt portaalis sais.ee 1. aprillil. Vastuvõtt lõpeb 22.juuni südaööl. Õpihimulised- olete oodatud kandideerima!!!

Uute õppekavaga saab täidetud esimene, teine ja kolmas eesmärk. Vana-Võidus täidame selle eesmärgi 2026.a. sügisel, siis läheme üle uutele õppekavadele. Nii on meil piisavalt aega kvaliteetsete kooli õppekavade loomiseks ja õpetajate ettevalmistamiseks.

Õppimiskohustus 18 eluaastani rakendub noortele, kes 2025. aasta sügisel alustavad õpinguid 9. klassis. Meil on veel aasta nendele noortele õppimisvõimaluste loomiseks. Selle täitmine on riigi ja kohaliku omavalitsuse ühine vastutus. Peame selleks tegema head koostööd kohaliku tasandi haridus-, noorsootöö- ja sotsiaalvaldkonna töötajatega. Jõuame!

Viienda eesmärgi, tasuline täiskasvanute õpe, elluviimine sõltub ministeeriumis valmivast määrusest. Ka seda määrust alles ootame. Vana-Võidus on sel sügisel tasuline mööblirestauraatori erialal õppimine. Aastase õppe eest tuleb õppijal välja käia 1500 eurot. Usun, et meie eriala õpetamise kõrge tase toob meile oodatud 10 õppijat.

Viimaks erivajadustega noorte õppimisest VIKKis. Tavaklassides kaasava hariduse rüpes sirgunud noorel on keeruline kutseõppesse siseneda, seda nende üldiste teadmiste ja oskuste taseme tõttu. Õpilastele, kes tahavad veel kaaluda, mida ja kus edasi õppida või kes vajavad senisel õpiteel omandatu parendamist, avame viimast korda kutsevaliku rühmad. Õpilane saab lisa-aasta kutseõppesse sisenemise ettevalmistamiseks.

Kõigile meie kooli pürgijatele ütlen – õppige – meil on kõikidel erialadel konkurss, õppima pääsevad parimad. Õppige, pingutage heade teadmiste ja oskuste nimel. Teadmised ja oskused annavad vabaduse! Nii olete konkurentsivõimelised ja saate VIKKis õppima asuda. 

Eesti kutsekoolid on suurte muutuste lävel. Mitmed koolid rakendavad juba sel sügisel uusi 4-aastaseid õppekavasid. Soovitan kõigil kutsekooli kandideerijatel hoolega tutvuda koolide õppekavadega, et saada selgust, kas just see on teile sobilik, vajalik õpitee järgmiseks kolmeks – neljaks aastaks. 

VIKKis saate sel sügisel õppima asudes kutsekeskhariduse kolme aastaga. Pärast seda valite, kas lähete tööle või edasi kõrgkooli. Valik on teie. 

Häid valikuid ja edu kandideerimisel soovides

Tarmo Loodus

VIKKi direktor

Viimati muudetud 31.03.2025.